Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.

kojeníKe kojení se přirozeně a zcela správně přistupuje jako k záležitosti, která neodmyslitelně patří k mateřství a podtrhuje už tak vzácný a krásný vztah mezi matkou a dítětem. Většina těhotných žen se však málokdy pozastaví už v samotném těhotenství nad otázkou, co když kojení nebude možné? Co když mi nepůjde? Kam si mohu dojít pro pomoc? Je to zřejmě dáno tím, že se kojení považuje za něco, co zkrátka vždy půjde a žádné problémy přeci nemohou nastat. Nemusí to být ale vždy pravdou, a proto je lepší být předem připravena, než později nepříjemně překvapena.

Příprava na kojení

Aniž by to těhotná žena tušila, její tělo, blíže prsa, se po celou dobu gravidity na kojení připravují. V jejím těle startují laktační procesy, někdy může těhotná žena cítit tlak v prsou a nebo si povšimnout i vytékajícího mleziva z bradavek, které se hlavně na konci těhotenství tvoří s větší intenzitou. To jsou všechno procesy, které se dějí přirozeně, protože ženské tělo je takto obdařeno přírodou. K této přípravě může přiložit ruku i žena, a to sice tak, že začne o svá prsa pečovat, dopřeje jim pohodlí ve vhodné kojící podprsence, nechá si je vyšetřit gynekologem nebo laktační poradkyní na setkání ještě před porodem. Je to právě lékař nebo laktační poradkyně, která ženě může pomoci se špatně tvarovanými bradavkami, tzv. vpáčenými bradavkami, jenž jsou většinou při kojení problémem. Už v těhotenství může žena takové bradavky formovat speciálními formovači bradavek a na kojení se tak připravit předem. Formovače bradavek lze používat i pár dní po porodu. Někteří výrobci nedoporučují používat formovače ke konci těhotenství, tedy ve třetím trimestru.

Laktační poradkyně a předporodní kurzy

Sejít se před porodem s laktační poradkyní  navštěvovat předporodní kurzy v nemocnici, či jiném zařízení, je také velmi dobrou volbou, protože právě na těchto místech jsou podávány velmi cenné informace o kojení, porodu, šestinedělí, péči o dítě, aj. Laktační poradkyně se pak soustředí výhradně na kojení a na posilování vztahu mezi matkou a dítětem, přičemž některé z poradkyň mohou poskytnout rady i ohledně nošení dětí, používání nosících pomůcek, apod. Výhodou laktačních poradkyň je poskytování poradenství v klidu domova, tedy na místě, kde se matka a dítě cítí nejlépe. Pokud dojde na situaci, že se po porodu kojení z jakéholi důvodu nedaří nebo nějakou dobu (týdny, měsíce,…) šlo kojení bez problémů a nyní nastal problém, se kterým si maminka neví rady, je to právě laktační poradkyně, která může pomoci. Mezi její úkoly patří jednak teoretické vysvětlení kojení a jeho prospěšnosti pro dítě i matku, tak i sledování miminka, jak saje, pije, polyká, dále odhalení problému a jeho následné řešení s názornou úkazkou přímo na matce a dítěti, kojení předčasně narozených dětí, adoptovaných dětí, apod.

Problémy s kojením

kojeníČastokrát se stává, že se dítě špatně přisává už v porodnici hned po narození, ale nevěnuje se tomu větší pozornost, nebo se přisátí považuje, bohužel chybně, za správné. Hned na to mamince popraskají bradavky, kojení je bolestivé, dítě plačtivé a problém je na světě. Řešením nejsou kojící kloboučky, ani láhev s umělým mlékem, či dudlík, ale kontaktování poradkyně, která pomůže a poradí tak, ať je kojení opět příjemnou chvílí jak pro maminku, tak i pro její dítě. Poradkyně mohou pomoci nácvikem správného přisátí, dále svými laktačními suplementory (pohárek, cévka CN01,…), mohou doporučit zvýšení tvorby mléka např. bylinkami (benedit lékařský, senovka řecká, motilium), poradit s ošetřováním a léčením popraskaných bradavek tak, že maminka dále kojí, ale užívá taková léčiva, kdy během kojení tyto léčí jak vzniklý infekt, tak tlumí bolest. Stejně tak může být laktační poradkyně nápomocna v případě, pokud se mamince po porodu netvoří mateřské mlíčko v takovém množství, jenž je potřebné a dítě si vyžaduje. Samozřejmostí je častější přikládání dítěte k prsu, ale i zvýšení tvorby mléka podpůrnými prostředky. Ve většině případů mohou laktační poradkyně téměř vždy pomoci, ovšem jen za předpokladu, že i maminka má stejný cíl, a to nadále kojit.

Podpůrné kojící skupiny

Velmi oblíbené jsou také podpůrné kojící skupiny, vznikající v různých městech. Ne každá maminka má totiž kolem sebe jen takové blízké, kteří kojení rozumí a nemají k němu poznámky z let minulých, jako jsou například: „Tvé mléko je asi řídké…“, „Koj vždy jen z jednoho prsu – to mu musí stačit.“, „Nekoj ho tak často, zvykne si na to a budeš jeho otrokem“, „Bolí ho bříško ze Tvého předního, sladkého mlíčka..“, a další desítky fám o kojení. Právě návštěvou těchto skupin se mamince dostane podpory, rady a třeba i pochvaly od ostatních kojících maminek. Může tady slyšet jejich příběhy, popřípadě se optat na věci, které ji zajímají a nebo si sem přijít pro radu v případě, že s kojením právě „bojuje“. V těchto skupinách se maminka nemusí „cítit divně“, když kojí dítě 2, 3, 4 nebo 5 let. Zde se totiž kojení považuje za něco jedinečného a zároveň tak přirozeného, že veškeré příběhy jsou vlastní každé kojící mamince…

Nikdy není pozdě vyhledat pomoc v oblasti kojení. Stačí opravdu málo, a to obrátit se na zkušené odborníky, kteří vždy rádi poradí a pomohou. Jejich kontakty jsou uvedeny buď přímo v porodnicích nebo na webech jednotlivých laktačních poraden.

Pokud chcete zlepšit úroveň článku přidejte komentář. Pokud bude komentář informačně prospěšný bude přidán k článku.

Tagged < silné >: < / strong >

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *